O autorze
Żbik w warszawskiej Alkopoligamii, Wcześniej ART&PR Manager Centrum Artystycznego Sen Pszczoły oraz project manager Fundacji XIX Dzielnica Kreatywności. Organizator wydarzeń kulturalnych, np. Wielkiego Antykwariatu. Kocha Olę.

Alkopoligamia 2014, zrobiliśmy to!

Alkopoligamia 2014
Alkopoligamia 2014 alkopoligamia.com
W ostatnią sobotę świętowaliśmy z Alkopoligamią ósme urodziny. Dla nas wyjątkowe, bo po przełomowym roku - pierwszy raz w naszej historii w ciągu 12 miesięcy wydaliśmy 5 płyt (ostatnia będzie miała premierę w piątek), nakręciliśmy kilkanaście teledysków, rozpoczęliśmy projekt jazzowy a nawet zrobiliśmy swoje własne piwo. Wydaje mi się, że to sporo jak na niezależną oficynę wydawniczą i ponieważ zbliża się koniec 2014-tego przygotowałem małe podsumowanie naszych działań.

"Trzeba było zostać dresiarzem" Mesa miało premierę 18 kwietnia. Przed tą datą wypuściliśmy między innymi inspirowaną filmami Smarzowskiego oraz oczywiście blokowym folklorem zapowiedź, w której Mes wraz z Kajetanem Ostrowskim (Hade aka Kaietanovich) pokazali swoje aktorskie zdolności. Wspominam o tym, bo tego typu zapowiedzi nie zdarzają się w Polsce często (jeśli w ogóle).Sama "T.B.Z.D." długo szarżowała OLiS, otrzymała status złotej płyty, zawierała hity jak "LOVEYOURLIFE" (do którego teledysk nakręciła grupa Sky Piastowskie), "Głupia, spięta dresiara", "Będę na działce" czy "Tul petardę" (do tych singli również powstały teledyski - reżyserii Witolda Michalaka). Krytycy określili ją jako jedną z najlepszych płyt w karierze Tego Typa Mesa, zyskała uznanie nie tylko w kręgach hiphopowych - recenzje ukazały się w tytułach jak Chimera, K MAG czy Aktivist, pisał o niej Bartek Chaciński w swoim blogu na stronie Polityki, na wywiad do TOK FM zaprosił Mesa Paweł Sito.25 kwietnia, czyli chwilę po premierze "T.B.Z.D." wypuściliśmy "Re-fleksje" w wykonaniu Andrzeja Dąbrowskiego, inaugurując międzypokoleniowy projekt jazzowy. Pisał już o nim na NaTemat Michał Wąsowski. Na kwiecień przyszłego roku planujemy premierę całej płyty, której ideą jest zaproszenie legend polskiej piosenki do wykonania rapowych tekstów w nowych, przeważnie jazzowych czy swingowych aranżacjach. Kompozytorem, który pracuje nad tym albumem jest Mariusz Obijalski, znany między innymi ze współpracy z Moniką Borzym (przy płycie "My Place", która otrzymała status złotej płyty tydzień po premierze).
Kolejną dużą premierą tego roku było "Lecę, chwila, spadam" Kuby Knapa, czyli jego oficjalny debiut, który wystartował na drugim miejscu na Oficjalnej Liście Sprzedaży. Słuchaczom przypadł do gustu jego leniwy, "country-rapowy" jak sam raper określa, styl. W edycji limitowanej wydawnictwo wzbogaciliśmy o drugi album - "Clint Eastwóód" - nagrany przez Kubę razem z Madą (ZETENWUPE) i Bonnym Larmesem. Przy tej płycie również wypuściliśmy cztery klipy, z których jeden (ostatni) po raz drugi w tym roku zrealizowało dla nas legendarne Sky Piastowskie tworząc czarno-białe, utrzymane w klimacie lat 30' dzieło. Premiera teledysku odbyła się w Kinie Wisła przy przepełnionej sali, co było dla nas dużą gratyfikacją na koniec promocji płyty.W drugiej połowie roku ukazał się album "Niepotrzebne skreślić" (również debiutancki) LJ'ta Karwela. O nim, jaki i o "T.B.Z.D." pisałem już na tym blogu - zachęcam do przejrzenia poprzednich wpisów w których szczegółowo opisałem wydawnictwo. Krzysztof to świetny przykład na to, jak własną ciężką pracą można osiągnąć sukces, nawet startując z niewielkiego miasteczka jakim są Mońki (Burmistrz Moniek udzielił płycie honorowego patronatu).Wisienką na torcie tegorocznych działań są dwie grudniowe premiery. Pierwsza to "Klaser vol. 2", limitowane, winylowe wydawnictwo, za którego zawartość muzyczną odpowiadali nasi producenci - Szogun oraz R.A.U., zapraszając do współpracy wybranych raperów (w tym jednym ze smaczków jest pierwszy od dawna solowy utwór Stasiaka). Druga, to pierwsze LP Małych Miast, jednego z najświeższych producenckich duetów (a w zasadzie kolektywów multimedialnych) na polskiej scenie, mieszanka nowoczesnego R&B z rapem, i elektroniką. Dziś o godzinie 18.00 premiera futurystycznego klipu do "Cotozakot" R.A.U. z "Klasera", w piątek oficjalna premiera płyty "Małych Miast".To tylko część z ważnych wydarzeń w Alkopoligamii w tym roku. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim osobom, które z nami współpracowały przy tych projektach (oby nie ostatni raz!), Alkopoligamii - za to że mi zaufała i pozwoliła być częścią tego całego ambarasu i przede wszystkim - słuchaczom, których grono cały czas się powiększa i którzy dają nam power, by robić coraz więcej. 2014 był niesamowity dzięki Wam!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...